Anahtar Kelime AnaliziAnahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, dijital pazarlama sektörünün kilit noktasıdır. Bir ürünün, markanın, kurumun, kuruluşun, etkinliğin veya organizasyonun reklamı, pazarlaması çok iyi bir şekilde yapılsa da internette arayan bir kişi ona ulaşamıyorsa emeklerin gerçek karşılığı elde edilemez. Anahtar kelimeler web sitesini arama motorlarına servis etmenin en önemli noktalarından biridir. Doğru anahtar kelime analizi ve bu anahtar kelimelerin başarılı bir şekilde web sitesine yedirilmesi ile siteye gelen ziyaretçi sayısı artacaktır. Anahtar kelime analizi sırasında hedef kitleye ulaşmanın yanı sıra hedef kitlenin ihtiyaç analizi de yapılmış olur. Hedef kitlenin internette nasıl aramalar yaptığını analiz etmek bir bakıma onların ihtiyaçlarını, akıllarından geçenleri analiz etmektir.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizine başlamadan önce hedeflediğiniz müşteri ve ziyaretçi kitlesini göz önüne almak gereklidir. Kurgulanan hedef kitlenin olası ihtiyaçları, yapabilecekleri olası internet aramaları düşünülerek belli başlı anahtar kelimeler seçilmelidir. Bu anahtar kelimeler ve onlarla bağlantılı kelimelerin arama sıklığı, rekabet yüzdesi gibi faktörleri değerlendirmeye alınmalıdır. Değerlendirmeler ve analizler sonucu hedefe ve hedef kitleye yönelik olabilecek en uygun anahtar kelimeler ortaya çıkacaktır. Bu anahtar kelimeler site içeriğine düzenli, göze batmayacak ve fazla olmayacak şekilde yedirilmesi gerekmektedir.

Kelime analizi yapılırken bu işi kolaylaştıran belli başlı araçlar, siteler ve eklentiler mevcuttur. Bunlardan ücretsiz olanları başlangıç aşamasında ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde olsa da daha profesyonel analizler için gelişmiş araçlar gerekmektedir.Anahtar Kelime Analizini Nasıl Yapıyoruz?

Kelime analizine başlamadan önce sitenin analizini yapıyoruz. Sitenin içeriğini, amacını, seslendiği hedef kitleyi, içinde var olan ürünleri ve hizmetleri inceliyoruz. Bu analizlere paralel olarak benzer hizmetler ve içerikler sunan rakiplerin de analizlerini gerçekleştiriyoruz. Bu sitelere ulaşmak isteyen kullanıcıların arama motorlarında hangi kelimeleri aktif olarak kullanabileceklerini ortaya döküyoruz. Belli başlı kelimeleri analiz ederek onları SEO uyumlu anahtar kelimeler haline getiriyoruz. Anahtar kelime analizlerinin tamamını profesyonel arama motoru optimizasyonu araçları kullanarak gerçekleştiriyoruz.
Web sitenizi Analiz Edelim